Aspartát(kyselina aspartová)

Aspartát(kyselina aspartová) je neesenciální aminokyselina. Je důležitou součástí jaterních enzymů transportujících aminoskupiny. Tyto enzymy napomáhají syntéze proteinů a aminokyselin, a naopak i štěpení proteinů a aminokyselin při získávání energie. Kombinace aspartátu a argininu napomáhají léčení chronické únavy. Tato kombinace je též vhodná k léčbě snížené plodnosti mužů způsobené sníženým počtem spermií nebo jejich sníženou hybností. Schopnost snížení únavy se zdá být výsledkem činnosti asp. kyseliny ve vylučování amoniaku z těla. V jedné studii 85% pacientů trpících chronickou únavou, jimž byly podávány sole této kyseliny, se cítili znatelně méně unaveni. Kyselina aspartová a aspartát draselný jsou rovněž vhodné k prevenci arytmií. Tato aminokyselina je jedna ze dvou hlavních excitačních aminokyselin v mozku (tou druhou je kys. glutamová). V malých dávkách stimulují nervovou aktivitu, avšak ve vysokých mohou způsobit přebuzení nervových buněk, což způsobí jejich poškození či smrt. Tento případ může nastat při mrtvici, kdy velká množství excitačních neurotransmitterů jsou uvolněna fyzickým poškozením nervových buněk a působí další škody.
Některé výzkumy ukazují na jistý pozitivní účinek aspartové kyseliny při opiátovém abstinenčním syndromu. Dokonce tvrdí, že je účinnější než obvykle používaná anxiolytika. Přechodné snížení hladiny aspartové kyseliny může nastat ve stresu, ale naštěstí je tělo schopno nedostatek pokrýt vlastní syntézou. Aspartát se také spolu s glutamátem účastní Krebsova cyklu (citrátový cyklus), což je ústřední vnitrobuněčný cyklus, během kterého se získává v buněčných mitochondriích energie. Studie prováděné na aktivních atletech prokázaly jisté zlepšení aerobního zisku energie během fyzické zátěže při požívání aspartátu draselného či hořečnatého.
Aspartová kyselina se hojně nalézá v rostlinách, zejména v klíčících semenech. V proteinech existuje hlavně ve formě amidu, asparaginu. Známé sladidlo Aspartam se skládá z aspartové kyseliny a fenylalaninu.

Dodatečné info :
Aspartam je název pro chemikálii vyvinout společností Monsanto Chemical Co., která byla jako sladidlo uvedena na trh pod obchodním názvem NutraSweet (a v dalších státech pod mnoha dalšími názvy) a která aspartát obsahuje. Aspartam (NutraSweet) se však nejen štěpí na kyselinu aspartamovou a fenylalanin, ale také na methanol, který se za pomocí trávících enzymu v lidském těle zase mění na formaldehyd a dále na kyselinu mravenčí. A formaldehyd je toxin považovaný za tzv. A – karcinogen. Další potíž je v tom, ze po rozštěpení zůstává samotný fenylalanin a kyselina aspartamová. Tyto látky sice sehrávají v lidském těle velmi důležitou úlohu, ale pouze tehdy, pokud jsou kombinovány s jinými aminokyselinami, samy o sobě jsou rovněž toxické. O aspartamu, pokud zde nemáme uvádět sáhodlouhý seznam odborné literatury popisující jeho škodlivost, se lze na Internetu blíže dočíst např. na: http://aspartamekills.com. O tom, že se v případě aspartamu jedná o nebezpečný toxin se vědecké reference vzácně shodují. Proč nebyl zakázán je nasnadě – balík obrovských peněz, který z tohoto “sladidla” plyne. Je to jako s alkoholem a tabákem, jejichž škodlivost je násobně vyšší než u některých “nelegálních” drog.

Předpokládá se, že kyselina aspartová je netoxická.

Zdroje:
Formica, P. E. The housewife syndrome: Treatment with potassium and magnesium salts of aspartic acid. Current Therapeutic Research March 1962
Gaby, A. R. Aspartic acid salts and fatigue. Current Nutritional Therapeutics November 1982
Galland, L., et al. Giardia lamblia infection as a cause of chronic fatigue. Journal of Nutritional Medicine 1990;1
Rosen, H., et al. Effects of the potassium and magnesium salts of aspartic acid on metabolic exhaustion. Journal of Pharmaceutical Science 1962; 51

Dávkování:
Denní dávka minerálních solí aspartátu se pohybují mezi 500-2000 miligramy denně.

Nežádoucí účinky:
Přebuzení, nervozita, panické stavy.

Obchodní název: -
Dostupnost: -
Cenová relace: -
Denní dávka průměr: 500mg
Rychlost nástupu: -

Kontraindikace:
Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře.