Fenylalanin

Fenylalanin je esenciální aminokyselinou (tzn. lidské tělo si ji neumí samo vyrobit), je znám pod zkratkami PHA, PA, PHE, chemicky jako C9H11NO2. V těle je přeměňována na fenetylamin a na tyrosin, ze kterého se v dřeni nadledvin a v mozku vyrábějí katecholaminy (adrenalin, noradrenalin) a ve štítné žláze tyroxin a trijodtyronin. Zbylých 10% fenylalaninu, který dospělý člověk zkonzumuje, se použije na syntézu proteinů. U dětí je tento poměr poněkud obrácený, 60% příjmu fenylalaninu jde na výstavbu proteinů a 40% se přemění na tyrosin.
Porucha přeměny fenylalaninu na tyrosin se nazývá fenylketonurie, přičemž je to jedna z nejčastějších recesivních dědičných chorob (téměř jeden postižený na 10000 narozených). Její léčba musí být zahájena již před 3 měsícem věku dítěte, přičemž nerozpoznaná fenylketonurie se projeví mentální retardací, záchvaty, nadměrným svalovým napětím, třesem a hyperaktivitou. Těmto nemocným je nutno maximálně snižovat příjem fenylalaninu v potravě a naopak dodávat tyrosin.
Nedostatek fenylalaninu se u člověka může projevit zmateností, emoční agitací, depresemi, špatnými paměťovými funkcemi, změnami v chování, sníženým zájmem o sex, či šedým zákalem. Fenylalanin se vyskytuje v sýrech, semenech, ořeších, mase, rybách, mléce a vejcích. Nejvíce hodnotné jsou kvasnice, izolovaný sojový protein, tofu, parmezán. Tvoří také součást sladidla Nutrasweet (Aspartam), který je kombinací fenylalaninu a aspartátu. FDA ho uvádí jako neškodnou látku, někteří jej však považují za “neurotoxin”. Bohužel je málo znám vliv tohoto sladidla během těhotenství, což zapříčiňuje mnohé dohady.
Jeho doplňkové dávky k potravě jsou vhodné při depresích a bipolárních psychických poruchách (v kombinaci s vit. B6 a vit. D), při zánětech, roztroušené skleróze, chronické bolesti (250 mg podaných 15-30 minut před jídlem po dobu 2 týdnů), Parkinsonově chorobě (napomáhá proti rigiditě, zlepšuje chůzi), a revmatoidní artritidě.

Zdroje:
Pietz J. Neurological aspects of adult phenylketonuria. Curr Opin Neurol. 1998;11
Ensminger AH, Ensminger ME, Konlande JE, Robson JRK. Foods & Nutrition Encyclopedia. 2nd ed. Baton Rouge, Fla: CRC Press, Inc; 1994:1,2
Garrison Jr RH, Somer E. The Nutrition Desk Reference. 3rd ed. New Canaan, Conn: Keats Publishing, Inc; 1995
Budd K. Use of D-phenylalanine, an enkephalinase inhibitor, in the treatment of intractable pain. Adv Pain Res Ther 1983;5
Fischer E, Heller B, Nachon M, Spatz H. Therapy of depression by phenylalanine. Arzneimittelforsch 1975;2

Dávkování:
Jako doplněk výživy se denní dávka pohybuje mezi 0,75 – 2 gramy, terapeutická denní dávka okolo 2 – 3 gramů, experimentální dávka dosahuje až 4 – 5 gramů za den.

Nežádoucí účinky:
Zřídka se vyskytne úzkost, bolesti hlavy, zvýšení TK.

Obchodní název: DL-PA
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: 18,67 Kč/gram
Denní dávka průměr: 750mg
Rychlost nástupu: -

Kontraindikace:
Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře. Neužívat současně při podávání l-dopy (prekurzor dopaminu), jelikož obě látky jsou vůči sobě kompetitivní.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat