GABA

GABA (kyselina gama-aminomáselná) účinkuje jako jeden z nejrozšířenějších inhibičních neurotransmiterů v centrálním nervovém systému. Vzniká dekarboxylací kyseliny l-glutamové enzymem GAD (dekarboxyláza kys. glutamové) za přítomnosti vitaminu B6 jako kofaktoru a podílí se jak na presynaptickém tak na postsynaptickém útlumu. Receptory citlivé na GABA způsobují otevření iontového kanálu pro anionty chloru a tím snižují vzrušivost nervové buňky. Tento proces brání nadměrné vzrušivosti neuronů a přetížení systému. Její funkční oblastí jsou především Purkyňovy buňky, bazální ganglia a také interneurony obsažené v mozkové kůře, v současné době jsou známy 3 typy GABA receptorů. Tlumivý účinek GABA je zvýšen při podání barbiturátů (Dinyl) a benzodiazepinů (Rohypnol, Diazepam), které působí přes receptor GABAA, přičemž účinky těchto substancí se mohou odlišovat podle toho, na který podtyp (zatím jsou známy 3) tohoto receptoru působí.
Doplňkově podávaná GABA napomáhá stavům uvolnění a relaxace, vzhledem k jejím problémům při přechodu skrze hematoencefalickou bariéru, se však nepředpokládá, že by tento způsob nějak zvyšoval hladinu GABA v mozku. Při zvýšené konzumaci GABA se také zvyšuje krevní hladina růstového hormonu (po jednorázovém podání 5 g) a prolaktinu (při 18 g za den po 4 dnech). Svým chováním GABA snižuje epileptické záchvaty a svalové křeče. GABA může být brána jako slabé anxiolytikum bez rizika nežádoucí závislosti. Kombinována s niacinamidem (vit. B3) a inositolem, chrání před nadměrnou vzrušivostí motorického centra.

Zdroje:
Fyziologie, Richard Rokyta a kol., nakl. ISV, 2000.
Cavagnini F, Invitti C, Pinto M. Effect of acute and repeated administration of gamma aminobutyric acid (GABA) on growth hormone and prolactin secretion in man. Acta Endocrinol 1980;93

Dávkování:
Pro anxiolytický účinek obvykle 250mg ve 3 denních dávkách. Při nespavosti 500-1000mg před usnutím.

Nežádoucí účinky:
Způsobuje ospalost, únavu. Větší dávky mohou způsobit zvracení, závratě, ztuhlost, případně i koma.

Obchodní název: -
Dostupnost: nedováží se do ČR
Cenová relace: -
Denní dávka průměr: 750mg
Rychlost nástupu: 15 minut

Kontraindikace:
Neužívat současně s jinými tlumivými látkami (alkohol, sedativa, opiáty). Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat