Karnitin

Karnitin je dipeptid – aminokyselina, jež je tvořena dvěma jinými aminokyselinami, methioninem a lysinem. Je neesenciální, tzn. že může být syntetizována v játrech z patřičných zásob lysinu, vitaminu B1, vit. B6 a železa. Nejbohatšími zdroji karnitinu v potravě jsou svalstvo a vnitřnosti, ryby a mléčné výrobky. Vegetariáni mají sklon k nedostatku karnitinu, neboť nejí maso a tudíž nemají dostatek lysinu. V oblasti zlepšení mentálních funkcí je využíván acetyl-l-karnitin (ALC) k prevenci věkové degradace paměti. Při studii v italském institutu pro farmakologický výzkum provedené na 63 pacientech s Alzheimerovou chorobou prokázaly zpomalení degradace mentálních funkcí při podávání 1 až 3 gramů ALC. Jedním z možných příčin těchto výsledků je kromě zpomalení úbytku neuronů v hippokampu také zvýšení hladiny faktoru nervového růstu (NGF – protein nutící směr růstu nervových výběžků).
Karnitin má velkou roli v metabolismu tuků a v redukci triglyceridů zvyšováním utilizace lipidů. Transportuje mastné kyseliny skrze mitochondriální membrány, kde se spalováním tuků získává energie. Zároveň také zvyšuje využití tuků v játrech. Všemi těmito funkcemi karnitin působí preventivně proti ukládání tuků a snižuje riziko srdečních příhod. Snížený obsah karnitinu se objevil u lidí zesnulých na akutní infekce myokardu. Jeho dodávky se ukázaly jako prospěšné pro lidi s anginou pectoris, neboť pomáhaly zvýšit objem spalovaných mastných kyselin a pro léčbu vyhřeznutí dvojcípé chlopně. Karnitin byl rovněž shledán schopným blokovat síňovou fibrilaci po počáteční aplikaci atropinu, stejně dobře jako chinidin, ale bez nežádoucích účinků chinidinu. Svalová dystrofie vyžaduje rovněž léčbu zvýšenými dodávkami karnitinu.
Karnitin je primárně skladován v kosterním svalstvu a srdci, kde je nutný pro konverzi mastných kyselin na energii pro svalovou činnost. Zvýšená koncetrace je také v mozku a spermatu. Hodně atletů si zvyšuje svalovou hmotu a vytrvalost s vyššími dodávkami karnitinu. PDR (Physicians Desk Reference) doporučuje l-karnitin pro léčbu ischemické choroby srdeční a hyperlipidemie IV. typu. Karnitin je rovněž vhodný pro léčbu anginy pectoris, ischemie či arytmie, špatné vytrvalosti, svalové slabosti nebo obezity. Nedostatky karnitinu se mohou projevit únavami, srdečními poruchami nebo svalovou slabostí. Výživa chudá na vitamín C může také zapříčinit nedostatek karnitinu.

Zdroje:
Giovannini M, Agostoni C, Salari PC. Is carnitine essential in children? J Int Med Res 1991;19
Digiesi V, Palchetti R, Cantini F. The benefits of l-carnitine in essential arterial hypertension. Minerva Med 1989;80
Mancini M, Rengo F, Lingetti M, et al. Controlled study on the therapeutic efficacy of propionyl-l-carnitine in patients with congestive heart failure. Arzneimittelforschung 1992;42
Murray MT. The many benefits of carnitine. Am J Natural Med 1996;3
Kendler BS. Carnitine: an overview of its role in preventive medicine. Prev Med 1986;15

Dávkování:
Dávky 500 – 1000mg dvakrát až třikrát denně.

Obchodní název: l-karnitin
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: $38/30g
Denní dávka průměr: 1000mg
Rychlost nástupu: -

Nežádoucí účinky:
Při požití na prázdný žaludek může vyvolat nevolnost. Nadměrné dávky mohou způsobit neobvykle zapáchající pot.

Kontraindikace:
Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou anebao cukrovkou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře. U kardiaků by měl být užíván jen s lékařským dohledem. Není doporučován těhotným a kojícím ženám.

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich