Cholin

Ačkoliv je blízce příbuzný vitamínům řady B, není považován za vitamín, protože věda zatím nenalezla všeobecnou definici nedostatku této látky. Nalézá se ve všech živých buňkách,tvoří součást lecitinu, a je znám svým širokým polem působnosti od údržby centrálního nervového systému až po mnohočetné metabolické funkce. Používá se při výstavbě buněčných membrán, dále při metabolizaci tuků a cholesterolu a napomáhá ochraně hepatocytů(jaterních buněk) proti akumulaci tukových zásob. Cholin je prekurzorem (surovinou) důležitého neurotransmiteru acetylcholinu, jež je přenašečem vzruchů mezi nervy a svaly či orgány. Acetylcholin je v synaptické štěrbině inaktivován acetylcholinesterázou (AChE) na cholin a acetát. Cholin je poté zpětně vychytáván a znovu použit pro syntézu acetylcholinu.
Tato role je také spojena s vnímáním, krátko- a dlouhodobou pamětí a mentální energií. Jelikož hladina acetylcholinu prudce vzrůstá po požití cholinu, vědci doporučují aplikaci cholinu k léčení rozmanitých chorob spjatých se sníženou hladinou acetylcholinu v mozku jako je Huntigtonova choroba, Parkinsonova choroba či dyskineze. Napomáhá také při léčbě kardiovaskulárních chorob, jelikož enzymy obsahující cholin odbourávají cholesterol z tkání. Ve studii provedené v roce 1995 dostávala skupina pacientů s vysokými hladinami cholesterolu a triglyceridů 3,5 gramu lecitinu 3x denně před jídlem. Po 30 dnech byly hladiny cholesterolu a triglyceridů prokazatelně nižší. Cholin je také používán při snižování hladin homocysteinu, jež je brán jako jeden z rizikových faktorů u kardivaskulárních chorob.
U cholinu není dosud zjištěna doporučená denní dávka RDA (recommended daily intake). Nedostatek může vést k zvýšenému ukládání lipidů v játrech, poruchám paměti a špatné svalové koordinaci. Nejvíce cholinu obsahují žloutky, játra, maso, kvasnice, mléko, luštěniny a celozrnná strava. Lecitin bývá také přidáván jako emulgátor do některých potravin (čokoláda, zmrzlina,margarín) vzhledem k jeho schopnosti emulzifikovat tuky ve vodě (rozdělením na drobné kapičky). Cholin si lidské tělo může vytvářet samo s pomocí vitamínu B12, kyseliny listové a aminokyseliny methioninu. Cholin se také vyskytuje ve formách cholinchloridu, fosfatidylcholinu (přečištěné formy lecitinu) nebo bitartrátu cholinu. Jako doplněk výživy by neměl být podáván osobám s maniodepresivní psychózou, jelikož může prohloubit depresivní fázi.

Zdroje:
Wojcicki J et al. Clinical evaluation of lecithin as a lipid-lowering agent. Phytotherapy Res 1995, 9
Zeisel SH; Da Costa KA; Franklin PD; Alexander EA; Lamont JT; Sheard NF; Beiser A Choline, an essential nutrient for humans. FASEB J, 1991 Apr
Caamańo J; Gómez MJ; Franco A; Cacabelos R Effects of CDP-choline on cognition and cerebral hemodynamics in patients with Alzheimer’s disease. Methods Find Exp Clin Pharmacol, 1994 Apr

Dávkování:
Adekvátní dávky se pohybují okolo 500 mg na den, při nedostatku lze zvýšit příjem na dvojnásobek, až do výše 3g za den.

Obchodní název: Lipovitan,Lecitin
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: okolo 2 Kč/gram
Denní dávka průměr: 500mg
Rychlost nástupu: -

Nežádoucí účinky:
Nadměrné požívání cholinu však může způsobit nadměrnou a bolestivou stimulaci svalů (zejména krku a ramen, což může způsobit přenesené bolesti hlavy). Při hodně vysokých dávkách hrozí také snížená chuť k jídlu, nausea, problémy s trávením či zapáchající pot (zejména po konzumaci cholinu).

Kontraindikace:
Nepodávat při depresích.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat