Inositol

Inositol je cukr, který se v těle pomalu metabolizuje bez pomoci inzulínu. Je rozpustný ve vodě, tímpádem je často zahrnován do skupiny B-vitamínů (pod označením B8), za samostatný vitamín byl uznán v roce 1940. Lidské tělo si ho vyrábí v menších množstvích samo pomocí střevních bakterií. Nalézá se v buněčných membránách v mozku, srdci, svalech, reprodukčních orgánech a v kostích. Inositol funguje jako transportér v metabolismu mastných kyselin a cholesterolu, a je také součástí různých enzymů, např. lecitinu. Napomáhá také odstraňování volných hydroxylových radikálů (funguje jako odklizeč-scavenger). Menší studie provedené na pacientech trpících depresí, kterým bylo podáváno 12g inositolu denně po dobu 4 týdnů, vykázaly znatelný kladný efekt oproti placebo skupině.
Zvířata krmená stravou chudou na inositol vykázala vážné poruchy, např. zvýšené ukládání tuku v játrech, střevní potíže a nervová poškození podobná jako u cukrovky. Jelikož tyto symptomy se neobjevily u člověka, vědci nyní zkoumají inositol jako možný lék na nervová poškození spjatá s cukrovkou.
Inositol se jeví jako netoxický, tudíž není určena žádná denní maximální doporučená dávka. Nalézá se v širokém spektru potravin, například v ovoci, celozrnných potravinách, zelenině, masu a mléku. Prodává se jako součást lecitinu nebo jako inositol monofosfát.

Zdroje:
Levine J, Barak Y, Kofman O, and Belmaker RH. Follow-up and relapse analysis of an inositol study of depression. Isr J Psychiatry Relat Sci 32(1): 1995.
Levine J. Controlled trials of inositol in psychiatry. Eur Neuropsychopharmacol 7: 1997.
Benjamin J, Agam G, Levine J, et al. Inositol treatment in psychiatry. Psychopharmacol Bull 31(1): 1995.

Dávkování:
Obvykle 500 mg 2x denně, denní dávky mohou být až do 12 gramů denně.

Nežádoucí účinky:
Mohou se vyskytnout alergické reakce na inositol vyráběný z mléka.

Kontraindikace:
Nedoporučuje se pro malé děti, těhotné a kojící ženy, a nemocné s chorobami ledvin a jater.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat