Vazopresin

Vazopresin je neuropeptid s antidiuretickým účinkem, produkovaný neurohypofýzou, v syntetické formě je vyráběn firmou Sandoz pod obchodním názvem Diapid jako nosní sprej. Má paměťově pozitivní účinky, působí totiž při imprintingu nové informace v mozkových paměťových centrech a není bez něj možný proces učení a získávání nových informací. Napomáhá také ve vybavování paměťových záznamů pomocí přímé projekce do vědomého myšlení. První výzkumy byly uspořádány v Holandsku v polovině šedesátých let (Dr. de Wied), který objevil schopnost vazopresinu ovlivňovat přímo mozkové buňky a CNS a tímto podporovat imprintingový (zapamatovávací) systém, kterým informace procházejí do dlouhodobé paměti. Během tohoto procesu nové proteiny jsou syntetizovány a ukládány v paměťových centrech mozku. Výzkum na lidech užívajících vazopresin ukázal podobné zlepšení paměťových procesů. Pacienti s problematickou pamětí vykázali během terapie zlepšení koncentrace, učení, vzpomínání a rozsahu ukládaných informací.
Stimulancia jako kokain, amfetamin, metylfenidat, fenmetrazin způsobují nadměrné vylučování vazopresinu hypofýzou. Požívání těchto látek může vést ke zpomalení mentálních procesů a depresí vyplývajících z úbytku vazopresinu. Ale na druhé straně, požívání tlumivých látek, jako je alkokol či marihuana, tlumí vylučování vazopresinu. Toto vysvětluje, proč pravidelní uživatelé těchto látek, trpí okny či zapomnětlivostí. Tyto problémy mohou být odstraněny pomocí užívání vazopresinu, většinou pomocí nosního spreje, protože takto aplikovaný vazopresin je absorpován nosní sliznicí a jde velice rychle do mozku (účinky jsou znatelné již do minuty).
Diapid je v USA určen pouze pro problémy s pomočováním spojené s diabetes insipidus. Je však bez větších nežádoucích účinků. Někdy se však mohou vyskytnout bolesti hlavy, podráždění nosní sliznice, křeče, a zrychlení peristaltiky střev. Pro těhotné ženy se užívaní vazopresinu nedoporučuje.
Vazopresin pod obch. názvem Diapid u nás bohužel není dostupný ani volně, ani na předpis, jelikož zde není ani registrován. Je volně prodejný na pultech lékáren v Mexiku, v USA na předpis. V ČR je registrován syntetický analog vazopresinu desmopressin, který je k dostání pouze na předpis pod obch. názvem Adiuretin-SD. Desmopressin je nabízen zahraničními zásilkovými službami jako nootropní doplněk.

Zdroje:
Beverly Potter & Sebastian Orfali: Brain Boosters – Foods & Drugs That Make You Smarter.

Dávkování:

Obchodní název: Diapid, Desmopressin
Dostupnost: v ČR na recept
Cenová relace: $55/5ml
Denní dávka průměr: -
Rychlost nástupu: do minuty

Nežádoucí účinky:
Zřídka podráždění nosní sliznice, bolesti hlavy, břišní křeče, urychlení peristaltiky střev.

Kontraindikace:
Neužívat při nespavosti, stavech neklidu či úzkosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat