Vitamín A

Vitamín A je se v přírodě vyskytuje buď jako v tucích rozpustný retinol, či jako jeho prekurzor, ve vodě rozpustný betakaroten. Dříve nazývaný faktor A se stal vitamínem A počátkem století, když ve dvacátých letech biochemik E.V. McCollum zjistil, že v tuku rozpustná substance, získaná z tresčích jater nebo obsažená ve vaječném žloutku nebo másle, má schopnost podporovat růst laboratorních zvířat. Později se ukázalo, že podobnou substanci mají některé zeleniny, např. zelí a špenát. V tomto případě se však jednalo o formu rozpustnou ve vodě, betakaroten. Dnes mimořádný a velmi důležitý vitamin A určuje biologickou aktivitu skupiny sloučenin: retinolu, retinaldehydu a kyseliny retinolové. Tento vitamin se nachází v některých pokrmech živočišného původu ve formě retinolesterů. V rostlinách se nachází provitamin tohoto vitaminu, nazývaný též betakaroten, jenž je organismem přeměňován na vitamin. Existuje též alfa- a gamakaroten. První extrakty karotenu měly barvu žlutozelenou, nyní jsou vyráběny jako oranžové kuličky. Příjem vitaminu A by měl být kryt ze dvou třetin z rostlinných zdrojů (betakaroten) a z jedné třetiny ze zdrojů živočišných (sloučeniny retinolu). Je důležitý pro tvorbu výstelkových buněk, sliznice, kostí a pokožky. Je klíčovou surovinou pro tvorbu očního purpuru rodopsinu, světlocitlivé látky v tyčinkách, umožňující nám vnímat intenzitu světla.
Nejvýraznějším projevem nedostatku vitaminu A je snížení zrakové schopnosti vidět za tmy. Avšak jsou ještě další, které musíme hledat v závislosti na indikacích vitaminu A. Kromě zmatnění rohovky se jedná dále o svědění v očích, se zarudnutím víček. Mnohé náznaky jsou vidět také na pokožce. Nedostatek vitaminu vyvolává vyrážky a puchýřky zkeratizovaných buněk, jak se o tom dovídáme v knihách o fyziologii. Nedostatek vitaminu A se projevuje u lidí suchou sliznicí, boláky v ústech, dýchacími potížemi a urogenitálními potížemi.
Zvláštní kapitolu musíme věnovat nedostatku vitaminu A v případech opakující se bronchitidy, rýmy, sinusitidy a zánětu plic. Jedná se o nedostatek v ochraně proti virům, které napadají sliznice a dýchací systém. Kdo má nedostatek retinolu, má obecně menší odolnost vůči infekcím. Tento stav je odvislý od mnohých faktorů, také například z latentního působení nebo zjevně zduřelé štítné žlázy. Zvýšený nedostatek vitamínu A byl také zjištěn u HIV pozitivních. Nemocní s hypotyreózou (nízkou hladinou hormonů štítné žlázy) mívají narušenou schopnost přeměny betakarotenu na vitamin A.

Retinol (jako palmitát, acetát) či jeho prekurzor :

 • léčí šeroslepost
 • léčí xeroftalmii (chorobné vysychání oční spojivky a rohovky)
 • léčí špatný zrak
 • odstraňuje zarudlá a napuchlá oční víčka
 • zvyšuje odolnost proti infekcím
 • udržuje v dobrém stavu plíce a sliznice
 • zkracuje dobu rekonvalescence
 • jako prevence proti tvorbě hnědých skvrn na pokožce v pokročilém věku
 • slouží k diferenciaci buněk epitelu
 • udržuje v dobrém stavu brzlík
 • pomáhá v prevenci proti některým nádorovým nemocem
 • spolu s vitaminem E je nepostradatelný jako prevence proti rakovině plic
 • odstraňuje vrásky
 • zabraňuje vazbě metabolitů benzpyrenu s kyselinou DNA
 • pomáhá při léčbě akné
 • podílí se na léčení jakýchkoliv vředových onemocnění kůže
 • pomáhá léčit zvětšenou štítnou žlázu
 • pomáhá léčit rozedmu plic
 • používá se při léčení cyst
 • léčí sinusitidu
 • jeho nedostatek vyvolává poruchy pohlavních orgánů

Zdroje:
Smolle J, Wawschinek O, Hayn H, Eber O. Vitamin A and carotene in thyroid disease. Acta Med Austriaca 1983;10
Rothman KJ, Moore LL, Singer MR, et al. Teratogenicity of high vitamin A intake. N Engl J Med 1995;333
Wiegand UW, Hartmann S, Hummler H. Safety of vitamin A: recent results. Int J Vitam Nutr Res 1998;68
Bendich A, Langseth L. Safety of vitamin A. Am J Clin Nutr 1989;49
Melhus H, Michaelsson K, Kindmark A, et al. Excessive dietary intake of vitamin A is associated with reduced bone mineral density and increased risk for hip fracture. Ann Int Med 1998;129

Dávkování:
Obvykle se užívá 10000 IU (3 mg čistého retinolu, či 6,6 mg retinolacetátu) až 25000 IU (7,5 mg). V Itálii se dostanou rovněž dávky ve výši 50000 IU (15 mg), avšak z pohledu prevence je to dávka přehnaná. U těhotných žen by tato dávka měla být do 10000 IU.

Nežádoucí účinky:
Předávkování vitamínem A se projevuje ledvinovými a žlučníkovými kolikami, poruchami růstu kostí a průjmy. Dlouhodobý zvýšený (nad 25000 IU) příjem vitamínu A může zapříčinit křehkost kostí, zvýšení hladin triglyceridů a cholesterolu, úbytek vlasů, únavu a bolesti hlavy.

Obchodní název: A-Mulsin Forte
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: 1,90 Kč/30kIU
Denní dávka průměr: 10000 IU
Rychlost nástupu: -

Kontraindikace:
Dlouhodobě by ho neměli užívat nemocní s osteoporózou či kardiovaskulárními chorobami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat