Vitamín B1

Je látkou zvanou thiamin (nebo také aneurin), jež sehrává klíčovou roli v udržování funkce centrálního nervového systému. Adekvátní dávky thiaminu dopomáhají k pozitivnímu emotivnímu naladění a ku prospěchu procesu učení. Naopak, nedostatečné dávky vitamínu B1 mohou vést k emotivní nestabilitě, popudlivosti a únavě. V trávicím systému se podílí na přeměně cukrů z potravy. Spolupracuje společně s vitamínem B2 a vit. B3.
Vitamín B1 je koantioxidačním činidlem, které spolu s dalšími antioxidačními látkami, jakými jsou např. vitamín B6 a vitamín E, podílí na neutralizaci volných radikálů. Zabraňuje také nadměrnému vytváření vazeb mezi řetězci bílkovin, tzv. zesíťování(polymeraci), které má za následek vyvolávání procesu stárnutí u všech orgánů, počínaje pokožkou a konče mozkovými buňkami, a pomáhá mozku přeměňovat glukózu a kyslík na energii. Vitamin B1 rovněž vykonává zvláštní funkci při působení proti účinkům dvou nejběžnějších škodlivin: cigaretového kouře a alkoholu.
Existuje přímá návaznost mezi nedostatkem thiaminu a onemocněním srdce. Nedostatek thiaminu zeslabuje srdeční činnost, zvyšuje tendenci k usazování mimocévních tekutin a způsobuje nakonec srdeční zástavu. K tomuto závěru dospěli dva vědci Walter Eddy a Gilbert Dalldorf z Marylandu již v roce 1944. Vitamin B1 reaguje zcela jistě s enzymy, které slouží k normální činnosti srdečního svalu, protože je dokázáno, že nepravidelný srdeční tep a ztráta pružnosti srdeční tkáně jsou vyvolány u živočichů nedostatkem thiaminu v krvi.
Jako všechny ostatní vitamíny B skupiny, je i B1 ve vodě rozpustný a tudíž musí být denně doplňován. V potravě se vyskytuje v účinné kombinaci s ostatními vitamíny B skupiny.

Zdroje:
Cheraskin E, Ringsdorf WM, Medford FH, Hicks BS. The ideal daily vitamin B1 intake. J Oral Med 1978; 33

Obchodní název: Thiamin
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: 13,90 Kč/g
Denní dávka průměr: 9 mg
Rychlost nástupu: -

Dávkování:
RDA (doporučená denní dávka dle FDA) je 1.5 mg, obvyklá dávka je okolo 9 mg, denní dávka by však neměla přesáhnout 30-50 mg.

Nežádoucí účinky:
Zřídka se může vyskytnout alergická kožní reakce.

Kontraindikace:
Přecitlivělost na thiamin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat