Vitamin B3

Existuje ve 2 formách, jako kyselina nikotinová (niacin) nebo amid kys. nikotinové (niacinamid,nikotinamid). Je také znám pod jménem vitamín PP. Jeho největší role je v udržování vyšších nervových funkcí, a tímpádem hraje i velkou roli při léčení psychických chorob. Adekvátní hladiny B3 jsou také potřebné pro syntézu hormonů, např. inzulínu, estrogenu, testosteronu a progesteronu. Lidské tělo jej využívá při získávání energie z uhlohydrátů, k ukládání přebytků této energie do tuků, a k metabolismu alkoholu. Niacin také napomáhá regulaci cholesterolu narozdíl od niacinamidu, který tuto vlastnost nemá. U jiného derivátu, inositol hexaniacinátu, odpadají klasické nežádoucí účinky niacinu ve vyšších dávkách (rudnutí kůže, nausea, zvracení, agitace). Niacin má vysoké vazodilatační účinky a je vhodný k léčení chorob stáří a krevního oběhu, neboť napomáhá prokrvení periferních kapilár a má fibrinolytické účinky. Dokáže snižovat hladiny LDL (lipoproteiny o nízké hustotě) cholesterolu a triglyceridů a zároveň zvyšovat hladinu HDL (lipoproteiny o vysoké hustotě) cholesterolu. Tělo jej dokáže vyrábět z tryptofanu.
Nedostatek tohoto vitamínu se projevuje nemocí zvanou pelagra, jež se projevuje selháváním nervového systému, demencí, depresemi, poruchami trávicí soustavy a dermatitidou.
Vyskytuje se v burských oříšcích, kvasnicích, rybách a mase a v celozrném pečivu.

Zdroje:
Welsh AL, Ede M. Inositol hexanicotinate for improved nicotinic acid therapy. Int Record Med 1961;174
Kawahara Y, Hashimoto T, Ohata K, Nishikawa T. Eleven cases of bullous pemphigoid treated with combination of minocycline and nicotinamide. Eur J Dermatol 1996;6

Dávkování:
Denní spotřeba se pohybuje mezi 13 a 19 mg a bývá pokryta příjmem z potravy. Preventivní dávky by však neměly překročit 100 mg za den, aby nevznikaly vedlejší účinky. Vzhledem k jeho funkci v organismu je výhodnější jej užívat současně s ostatními vitamíny skupiny B.

Nežádoucí účinky:
Užívání niacinu může vyvolat červené skvrny po tvářích a na těle, které však zmizí během 20 minut. Nad 1 g denně mohou vznikat jaterní problémy, cukrovka, poškození očí a zvýšení hladiny močoviny v krvi. Může také způsobit zvýšenou žaludeční kyselost, vyšší hladinu bilirubinu či nadměrné hromadění tuku v tkáních.

Obchodní název: součást B-komplexu
Dostupnost: samostatně neprodejný
Cenová relace: -
Denní dávka průměr: 30 mg
Rychlost nástupu: -

Kontraindikace:
Přecitlivělost na kyselinu nikotinovou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat