Vitamin B5

Dle chemické struktury nazývaný kyselina pantotenová (řec. pantos=vše, nalézá se v širokém spektru potravin), se podílí na tvorbě základního koenzymu pro život – koenzymu A v Krebsově citrátovém cyklu. Je nazývána také protistresovým vitamínem pro svou roli při tvorbě nadledvinkových hormonů, kortikosteroidů, a při tvorbě acetylcholinu, důležitého neurotransmiteru. Zároveň také zabraňuje ukládání cholesterolu LDL v krvi na cévních stěnách, podporuje jeho pohyb, aby se na nich neukládal, podporuje činnost lipometabolických enzymů a zabraňuje tvorbě lipoperoxidů. Může také příznivě ovlivnit četnost migrén díky vlivu v produkci serotoninu. Pomáhá také snižovat negativní projevy senné rýmy a astmatu. Používá se také pro rychlejší regeneraci kůže při léčbě popálenin (i slunečních).
Nedostatek kyseliny pantotenové se projevuje únavou během dne, zácpou, ztrátou chuti k jídlu, malátností a nespokojeností, může vznikat u alkoholiků. Nedostatek kys. pantotenové se projevuje narozdíl od jiných vitamínů velice rychle, již po několika dnech nedostatečného přísunu.
Mezi jeho nejbohatší potravinové zdroje patří játra, kvasnice, losos, v menší míře také zelenina, mléko, vejce, zrní a maso. Rozpouští se ve vodě, rozkládá se teplem a konzervací.

Zdroje:
Fidanza A. Therapeutic action of pantothenic acid. Int J Vit Nutr Res 1983;suppl 24

Dávkování:
Denní dávka kyseliny pantotenové se pohybují okolo 10 mg, dávky nad 100 mg by měly být podávány jen pod lékařským dozorem. Je výhodné ho užívat společně s ostatními vitamíny skupiny B.

Nežádoucí účinky:
Velmi vysoké dávky mohou způsobit průjem.

Obchodní název: Pantenol
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: 35 Kč/g
Denní dávka průměr: 20 mg
Rychlost nástupu: -

Kontraindikace:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat