Dle chemické struktury nazývaný kyselina pantotenová (řec. pantos=vše, nalézá se v širokém spektru potravin), se podílí na tvorbě základního koenzymu pro život – koenzymu A v Krebsově citrátovém cyklu. Je nazývána také protistresovým vitamínem pro svou roli při tvorbě nadledvinkových hormonů, kortikosteroidů, a při tvorbě acetylcholinu, důležitého neurotransmiteru. Zároveň také zabraňuje ukládání cholesterolu LDL v krvi na cévních stěnách, podporuje jeho pohyb, aby se na nich neukládal, podporuje činnost lipometabolických enzymů a zabraňuje tvorbě lipoperoxidů. Může také příznivě ovlivnit četnost migrén díky vlivu v produkci serotoninu. Pomáhá také snižovat negativní projevy senné rýmy a astmatu. Používá se také pro rychlejší regeneraci kůže při léčbě popálenin (i slunečních).
Nedostatek kyseliny pantotenové se projevuje únavou během dne, zácpou, ztrátou chuti k jídlu, malátností a nespokojeností, může vznikat u alkoholiků. Nedostatek kys. pantotenové se projevuje narozdíl od jiných vitamínů velice rychle, již po několika dnech nedostatečného přísunu.
Mezi jeho nejbohatší potravinové zdroje patří játra, kvasnice, losos, v menší míře také zelenina, mléko, vejce, zrní a maso. Rozpouští se ve vodě, rozkládá se teplem a konzervací.
Zdroje:
Fidanza A. Therapeutic action of pantothenic acid. Int J Vit Nutr Res 1983;suppl 24
Dávkování:
Denní dávka kyseliny pantotenové se pohybují okolo 10 mg, dávky nad 100 mg by měly být podávány jen pod lékařským dozorem. Je výhodné ho užívat společně s ostatními vitamíny skupiny B.
Nežádoucí účinky:
Velmi vysoké dávky mohou způsobit průjem.
Obchodní název: Pantenol
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: 35 Kč/g
Denní dávka průměr: 20 mg
Rychlost nástupu: -
Kontraindikace: