Vitamín B6

Vitamín B6, též zvaný pyridoxin, tvoří skupina ve vodě rozpustných látek – pyridoxin, pyridoxal a pyridoxamin, které jsou si blízké jak formou, tak účinkem. Jelikož je B6 ve vodě rozpustný, nemůže být skladován v lidském těle, ale musí být neustále doplňován ze stravy.
Je velice významnou složkou potravy, která je potřebná v mnohem více procesech lidského těla, než kterýkoliv jiný vitamín. Zúčastňuje se jako koenzym v metabolismu uhlohydrátů, tuků a bílkovin. Vitamín B6 je také zodpovědný za výrobu hormonů, červených krvinek, neurotransmiterů, enzymů a prostaglandinů (to jsou látky podobné hormonům, které však nevznikají ve specializovaných žlázách, nýbrž ve všech orgánech). Při výrobě serotoninu (neurotransmiter ovlivňující nálady, apetit, spánek, citlivost na bolest) je B6 přímo nezbytný. Mezi další užitečné funkce vitamínu B6 patří udržování zadrvého imunitního systému, ochrana srdce před cholesterolem a prevence ledvinových kamenů. Pyridoxin je také užitečný v léčbě syndromu zápěstního tunelu, premenstruačních syndromů, nočních křečí v nohách, alergií, astmatu a artritidy.
Nedostatek vitamínu B6 rychle vede k nespavosti a k důkladným selháním centrálního nervového systému. Obecné symptomy nedostatku vitaminu B6 mohou být: deprese, zvracení, anémie, ledvinové kameny, lupenka, letargie a zvětšená náchylnost k nemocím díky oslabenému imunitnímu systému. Děti trpící nedostatkem vit. B6 mohou být bojácné, podrážděné a v extrémech postižené strnulostí. U některých dětí se může vyskytovat zvláštní druh epilepsie, který je způsoben vrozenou vadou metabolismu pyridoxinu.
Přírodní zdroje vitamínu B6 jsou např. pivovarské kvasnice, mrkev, kuře, ryby, avokádo, banány, hnědá rýže Natural a celozrnná strava. Doplňkové podávání vitamínu B6 je indikováno u nausey, ranní nevolnosti a deprese. U těhotných žen je zvýšená spotřeba B6, stejně jako u kardiaků a ozařovaných osob. Osoby s bílkovinovou dietou potřebují extra dávky vit. B6, stejně jako konzumenti antidepresiv, psychostimulancií, antikoncepce a estrogenu.

Zdroje:
Nabbout R, Soufflet C, Plouin P, Dulac O. Pyridoxine dependent epilepsy: a suggestive electroclinical pattern. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed 1999;81
Parry G, Bredesen DE. Sensory neuropath with low-dose pyridoxine. Neurology 1985;35
Keniston RC, Nathan PA, Leklem JE, Lockwood RS. Vitamin B6, vitamin C, and carpal tunnel syndrome. J Occup Environ Med 1997;39
Franzblau A, Rock CL, Werner RA, et al. The relationship of vitamin B6 status to median nerve function and carpal tunnel syndrome among active industrial workers. J Occup Environ Med 1996;38

Dávkování:
Minimální dávka B6 je 2 mg na den. Obvyklá denní dávka pro doplnění vitamínu B6 obsahuje 10-25 mg. Některé terapie pracují s dávkami dosahujícími 200-500 mg. Jelikož zvyšuje biologickou dostupnost hořčíku, je dobré je užívat v kombinaci.

Nežádoucí účinky:
Vitamín B6 je bohužel jedním z mála toxických vitamínů. Při dávkách nad 200 mg může dojít k poškození senzorických nervových zakončení, což se může projevit sníženou citlivostí končetin a vyústit v problémy s chůzí. V těchto případech je nutno přísun B6 okamžitě vysadit. Dávky nad 2 gramy mohou vést k irreversibilním (nevratným) nervovým poškozením pokud nejsou pod dohledem lék. specialisty.

Obchodní název: Pyridoxin
Dostupnost: volně prodejný v ČR
Cenová relace: 27,75 Kč/g
Denní dávka průměr: 15 mg
Rychlost nástupu: -
Kontraindikace:
Vitamín B6 by také neměl být užíván současně s užíváním L-dopy (prekurzor dopaminu, používaný při léčbě Parkinsonovy choroby), protože může zmenšit efekt L-dopy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat